Posebni je naglasak stavljen na provedbu temeljnih reformi i na jasne smjernice o predstojećim prioritetima kad je riječ o reformama. Komisija je Vijeću EU-a preporučila da Bosni i Hercegovini dodijeli status države kandidatkinje. Uvjeti za to su poduzimanje daljnjih koraka u smjeru jačanja demokracije i funkcionalnosti državnih institucija, zatim vladavine prava, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala. Potrebno je zajamčiti i slobodu medija te upravljanje migracijama.
Komisija će nastaviti podupirati rad na reformama i ubrzati integraciju zapadnog Balkana u cjelini.
Visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednik Europske komisije Josep Borrell izjavio je: „Danas preporučujemo Vijeću da Bosni i Hercegovini dodijeli status države kandidatkinje. U ovaj proces uvodimo pozitivnu dinamiku i nadamo se da će regija iskoristiti priliku i poduzeti daljnje korake u provedbi ključnih reformi. Ne procjenjujemo samo uspješnost partnera nego i budućih država članica. Procjene koje sada donosimo odnose se i na onu Uniju kakvu želimo u budućnosti. Nedvojbeno je da vjerujemo u europsku budućnost naših partnera. Brutalna ruska invazija na Ukrajinu dodatno je osvijestila koliko je geopolitički važno proširenje EU-a. Radi se o dugoročnom ulaganju u mir, blagostanje i stabilnost cijelog našeg kontinenta.“
Prilikom predstavljanja ovogodišnjeg paketa, koji se sastoji od komunikacije o politici proširenja EU-a te godišnjih izvješća, povjerenik Komisije za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi izjavio je: „Politika proširenja Europske unije geostrateško je ulaganje u mir, stabilnost, sigurnost i socioekonomski rast našeg europskog kontinenta. Izvješća Suda sadržavaju činjeničnu i poštenu procjenu te jasne smjernice upravo kako bi se našim partnerima omogućilo da utvrde područja u kojima moraju brže provesti reforme. Ne postoji joj alternativa i u našem je zajedničkom interesu ubrzati proces integracije – počevši sa zapadnim Balkanom, gdje već dugi niz godina ulažemo kako bi se on približio EU-u. Preporuka za dodjelu statusa države kandidatkinje povijesni je trenutak za građanke i građane Bosne i Hercegovine. Pozivam čelnike ove države da iskoriste tu povijesnu priliku i žurno nastave s provedbom koraka utvrđenih u našoj preporuci. Time će se ponovno započeti rad na reformama i ispunjavanju 14 ključnih prioriteta utvrđenih u mišljenju Komisije, i dalje ključnih za otvaranje pristupnih pregovora.”
Detaljni nalazi i preporuke za svaku zemlju dostupni su na poveznicama u nastavku (za sad na engleskom jeziku).
Albanija: osnovne informacije; izvješće; grafički prikaz
Bosna i Hercegovina: osnovne informacije; izvješće; grafički prikaz
Crna Gora: osnovne informacije; izvješće; grafički prikaz
Kosovo: osnovne informacije; izvješće; grafički prikaz
Sjeverna Makedonija: osnovne informacije; izvješće; grafički prikaz
Srbija: osnovne informacije; izvješće; grafički prikaz
Turska: osnovne informacije; izvješće; grafički prikaz
Idući koraci
Na Vijeću EU-a je da razmotri današnje preporuke Komisije i odluči o sljedećim koracima.
Širi kontekst (poveznice na engleskom jeziku)
Komunikacija Europske komisije iz veljače 2020. „Unapređenje pristupnog procesa – uvjerljiva EU-perspektiva za zapadni Balkan”
Informativni članak – Postupak pristupanja EU-u, korak po korak
Informativni članak – Odnosi EU-a i zapadnog Balkana
Informativni članak – Gospodarski i investicijski plan za zapadni Balkan
Brošura – Gospodarski i investicijski plan: usvojeni ključni projekti
Pojedinosti
- Datum objave
- 12. listopada 2022.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj