Iako je 2017. bila izazovna godina za temeljna prava, u izvješću se naglašava da su postojeće strukture i alati kojima se jamči ostvarivanje prava iz Povelje dobro funkcionirali. Daljnja potpora poštovanju i promicanju temeljnih prava, vladavine prava i demokracije, uključujući potporu slobodnom i aktivnom civilnom društvu imat će važnu ulogu 2018.
Neke od najvažnijih inicijativa za promicanje temeljnih prava 2017. bile su:
- Dodatna potpora demokraciji i civilnom društvu – u izvješću je istaknuta potreba da se obnovi potpora demokraciji. Uloga civilnog društva i tekući izazovi bili su u središtu 2017. Potpora civilnom društvu zauzima istaknuto mjesto u višegodišnjem financijskom okviru, a 30. svibnja ove godine prihvaćen je novi fond Pravosuđe, prava i vrijednosti.
- Jačanje socijalnih prava – iz izvješća se vidi da postoje vrlo ohrabrujući trendovi u području socijalnih prava, među ostalim donošenje europskog stupa socijalnih prava i naknadnih mjera povezanih s njime. Prihvaćene su inicijative za bolju ravnotežu poslovnog i privatnog života za osobe koje imaju odgovornost skrbnika. Komisija je predložila omogućivanje predvidljivijih i transparentnijih radnih uvjeta posebice za radnike zaposlene u nestandardnim oblicima rada kao što su oni s ugovorom bez zajamčenog minimalnog broja radnih sati ili ugovorom na zahtjev.
- Borba protiv diskriminacije žena – potpisivanjem Istanbulske konvencije o sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama EU je učinio važan korak. Sljedeći će biti osigurati brzu ratifikaciju EU-a. Komisija je predstavila i akcijski plan za borbu protiv razlike u plaćama između žena i muškaraca.
- Zaštita djece migranata – U Komunikaciji o zaštiti djece migranata predstavljene su hitne mjere koje se trebaju provesti na nacionalnoj razini i razini EU-a, a nakon njih su u lipnju 2017. slijedili zaključci Vijeća. Komisija je uspostavila europsku mrežu skrbnika radi olakšavanja suradnje među nacionalnim tijelima.
- Borba protiv diskriminacije i rasizma izvan interneta i na njemu – Komisija je ojačala suradnju s IT poduzećima, nacionalnim tijelima i organizacijama civilnog društva kako bi osigurala brzu identifikaciju i uklanjanje nezakonitoga govora mržnje na internetu. Osim toga, pomogla je državama članicama da poboljšaju provedbu zakonodavstva EU-a u pogledu zločina iz mržnje, pristupa pravosuđu, potpore žrtvama zločina iz mržnje i njihove zaštite.
- Poboljšanje pristupa pravdi i djelotvornim pravnim lijekovima – nakon Komunikacije „Boljom primjenom do boljih rezultata” Komisija je pomagala država članicama u boljoj provedbi zakonodavstva EU-a na korist pojedinaca i poduzeća. U kontekstu europskog semestra Komisija je uputila preporuke po državama članicama kako bi im pomogla da unaprijede svoje pravosudne sustave.
Godišnji kolokvij o temeljnim pravima
U izvješću je naglasak na godišnjem kolokviju o temeljnim pravima 2017., koji je bio posvećen „napadima na ženska prava”. Komisija je provela niz mjera od uvrštavanja ženskih prava i rodne jednakosti na dnevni red na najvišoj političkoj razini do financiranja lokalnih projekata.
Godišnji kolokvij o temeljnim pravima 2018. održat će se 26. i 27. studenoga., a tema će mu biti „Demokracija u EU-u”. Sudionici će zajedno raditi na pronalaženju načina kako potaknuti slobodno i otvoreno demokratsko sudjelovanje u doba sve nižeg odaziva na izborima, populizma, digitalizacije i prijetnji civilnom društvu. Bit će to prilika za ponovno potvrđivanje jedne od ključnih vrijednosti EU-a uoči europskih izbora.
Pojedinosti
- Datum objave
- 6. lipnja 2018.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj