
Nacistička Njemačka i Sovjetski Savez potpisali su 23. kolovoza 1939. pakt Molotov-Ribbentrop, što je obilježilo početak jednog od najmračnijih razdoblja u novijoj povijesti kontinenta. Totalitarni režimi diljem Europe ograničavali su osobne slobode građana i kršili njihova prava, a milijuni su postali žrtve tih ideologija. Moramo se prisjetiti užasa iz prošlosti kako bismo znali i mogli odbaciti one koji žele obnoviti te ideologije. Europska unija izgrađena je na vrijednostima ljudskog dostojanstva, temeljnih prava, vladavine prava i demokracije te odbacivanja ekstremnog nacionalizma. Ta prava i slobode nikada ne smijemo uzimati zdravo za gotovo. Obvezujemo se da ćemo se za njih boriti svakog dana. Ekstremizam, nacionalizam, ksenofobija i mržnja i danas se čuju u javnom govoru u Europi. Očuvanjem ovih uspomena odaje se počast žrtvama, a ujedno se osigurava odlučno odbacivanje totalitarnih ideologija kako se takvi užasi nikada ne bi ponovili.
Čvrsto branimo demokraciju, vladavinu prava i temeljna prava u Europi i diljem svijeta. U Europskoj uniji nema mjesta ekstremizmu, netoleranciji i ugnjetavanju.
Kontekst
Nakon potpisivanja pakta Molotov-Ribbentrop 23. kolovoza 1939. deseci milijuna ljudi deportirani su, mučeni i ubijeni pod totalitarnim režimima.
Kraj Drugog svjetskog rata označio je poraz nacističkog režima, no i nakon toga mnogi su Europljani desetljećima stradavali pod totalitarnim režimima.
Pojedinosti
- Datum objave
- 23. kolovoza 2017.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj