
Što su decentralizirane agencije Europske unije?
Decentralizirane agencije Europske unije tijela su koja zakonodavac osniva prema potrebi, a zadužena su za obavljanje različitih specijaliziranih zadataka. Regulirane su pojedinačnim osnivačkim aktima i nalaze se diljem država članica Europske unije. Trenutno postoje 33 decentralizirane europske agencije koje obavljaju širok spektar zadataka.
Iako se sjedišta tih agencija nalaze diljem država članica EU-a, decentralizirane agencije ne postoje u svim državama članicama. Bugarska, Hrvatska, Cipar, Rumunjska i Slovačka trenutno nisu domaćin nijednoj europskoj decentraliziranoj agenciji
Kakva je procedura za osnivanje jedne decentralizirane agencije?
Prema Zajedničkoj izjavi i zajedničkom pristupu europskim decentraliziranim agencijama (zajednički pristup) koji su odobrili Europski parlament, Vijeće i Komisija, odluka o uspostavi novih agencija mora se temeljiti na objektivnim procjenama svih relevantnih opcija. Osnivački akt decentraliziranih agencija mora sadržati odredbu o prestanku ili reviziji djelovanja agencije.
Kako se određuje sjedište neke europske agencije i tko o tome odlučuje?
Kada se odlučuje o osnivanju decentralizirane agencije, odluku o mjestu sjedišta donose predstavnici država članica zajedničkim dogovorom, u skladu s člankom 341. Ugovora o EU-u na temelju kriterija propisanih u Zajedničkom pristupu. Također, tu odluku treba donijeti prije okončanja zakonodavnog postupka osnivanja agencije kako bi se omogućilo izravno otvaranje agencije u odabranom mjestu sjedišta.
Prilikom odlučivanja o sjedištu nove agencije prednost se daje novim državama članicama, u skladu sa zajedničkim pristupom (prosinac 2003. godine).
Kako se financiraju decentralizirane agencije?
Europske decentralizirane agencije se obično financiraju iz proračuna EU-a, no neke se u cijelosti ili djelomično financiraju naknadama iz sektora, sufinanciraju ih nacionalna tijela javne vlasti ili se pak sufinanciraju iz nacionalnih tijela javne vlasti i naknada iz sektora. Sve agencije moraju imati ugovor o sjedištu sa svojom zemljom domaćinom kojim se agenciji trajno ili na određeni broj godina pruža prikladno mjesto za rad, bez naknade.
Više informacija:
Zajednička izjava i zajednički pristup
Protokol br. 6. Ugovora o funkcioniranju Europske unije određuje mjesta sjedišta određenih institucija, tijela ureda, agencija i službi Europske unije. Vidi i pojedinačne odluke o mjestu sjedišta drugih agencija, npr. Odluke 93/C 323/01, 97/C 36/01, 2004/97/EC, Euratom, 2005/358/EC, 2006/996/EC, 2009/913/EU, 2010/349/EU, 2010/762/EU i 2010/803/EU
Zaključci zemalja članica EU-a, str. 27.
http://www.seecel.hr/about-us
https://poduzetnistvo.gov.hr/
http://www.etf.europa.eu/web.nsf/pages/home
Pojedinosti
- Datum objave
- 7. srpnja 2016.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj