Nakon što je ukrajinska vlada zatražila pomoć civilne zaštite, Europska komisija usmjerava dodatne zalihe medicinskih proizvoda kao što su pribori za prvu pomoć, zaštitna odjeća, dezinfekcijska sredstva i šatori, vatrogasna oprema, generatori električne energije i pumpe za vodu. Ta potpora Ukrajini putem Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu uključuje prošlotjedne pošiljke iz Slovenije, Rumunjske, Francuske, Irske, Austrije te dodatnu pomoć Hrvatske, Njemačke, Italije, Litve, Španjolske, Danske i Švedske, koja uključuje više od 2 milijuna osnovnih artikala.
Nadalje, povjerenik Lenarčič razgovarao je s ministrima Rumunjske, Poljske, Mađarske i Moldove o tome kako im EU može pomoći u zaštiti ukrajinskih građana koji bježe iz svoje zemlje. Moldova je prošle noći aktivirala civilnu zaštitu EU-a tražeći pomoć za upravljanje migracijskim tokovima.
Povjerenik za upravljanje kriznim situacijama Janez Lenarčič izjavio je: Solidarnost nikad nije bila važnija i sada je vrijeme za pružanje potpore Ukrajini. Zahvaljujem svim zemljama koje već nude hitnu pomoć u okviru našeg Mehanizma za civilnu zaštitu. Učinit ćemo sve što je u našoj moći kako u ovom trenutku ne bismo napustili Ukrajinu. U bliskoj suradnji sa susjednim zemljama radimo 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, kako bismo im pomogli u pružanju zaštite Ukrajincima koji su prisiljeni napustiti svoju zemlju.
Koordinacijski centar EU-a za odgovor na hitne situacije u stalnom je kontaktu s ukrajinskim vlastima i vlastima susjednih zemalja radi usmjeravanja daljnje pomoći.
Pojedinosti
- Datum objave
- 25. veljače 2022.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj