![Biološka raznolikost: Komisija pokrenula savjetovanje o jačanju mjera za zaustavljanje pada brojnosti kukaca oprašivača](/sites/default/files/styles/oe_theme_medium_no_crop/public/2022-03/P044561-379420.jpg?itok=mYkq69gc)
Komisija je pokrenula otvoreno javno savjetovanje o reviziji Inicijative EU-a za oprašivače, projekta EU-a za borbu protiv smanjenja broja divljih oprašivača. Revizijom će se pridonijeti cilju Strategije EU-a za bioraznolikost da se do 2030. oporavi bioraznolikost u Europi.
Povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius izjavio je: Više od 75 % svjetskih vrsta prehrambenih kultura ovisi o oprašivanju. Kukci oprašivači ključni su za globalnu sigurnost opskrbe hranom koja je pod iznimnim pritiskom. Moramo nastaviti otklanjati uzroke opasnog pada broja divljih oprašivača i poduzeti hitne mjere kako bismo taj pad zaustavili. Vašim odgovorima možemo pojačati mjere za njihovu zaštitu i osiguravanje njihova oporavka.
Poljoprivrednici su ključni za funkcioniranje ekosustava, proizvodnju hrane, lijekova i našu dobrobit. Međutim, oko deset posto vrsta pčela i leptira u Europi na rubu je izumiranja, dok je trećina vrsta u opadanju. Komisija je u svibnju 2021. objavila izvješće o napretku u provedbi Inicijative EU-a za oprašivače. U izvješću se zaključuje da je inicijativa općenito i dalje valjan instrument politike kojim se EU-u, državama članicama i dionicima omogućuje rješavanje problema smanjenja broja oprašivača, ali da i dalje postoje važni izazovi za otklanjanje uzroka pogoršanja stanja.
U današnjem savjetovanju razmatraju se načini za utvrđivanje novih mjera i resursa za potpunu provedbu ciljeva inicijative i ispunjenje obveze da se do 2030. zaustavi pad broja oprašivača. Rezultati savjetovanja uzet će se u obzir u postupku preispitivanja. Savjetovanje će biti otvoreno do 9. lipnja 2022. Više informacija dostupno je u ovom članku.
Pojedinosti
- Datum objave
- 18. ožujka 2022.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj