Naglasci iz uvodnog izlaganja Branka Baričevića, voditelja Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj na 3. konferenciji o izvozu u organizaciji Liderova Kluba izvoznika održanoj 5. srpnja 2016. u Zagrebu
- diplomatsko predstavništvo
- utorak, 5. srpnja 2016., 14.00 (CEST)
Praktične informacije
- Vrijeme
- utorak, 5. srpnja 2016., 14.00 (CEST)
- Jezici
- hrvatski
Opis
Branko Baričević, voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj održao je uvodno izlaganje " Što TTIP donosi Hrvatskoj, Europskoj uniji i svijetu?" U nastavku se nalaze naglasci njegovog izlaganja:
"Transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo (TTIP) je budući sporazum kojeg Europska unija pregovara sa SAD-om, kao najvećim izvoznim tržištem za EU.
Radi se o jedinstvenom sporazumu koji je puno više od ugovora o slobodnoj trgovini jer, osim dogovora o carinama, podrazumijeva i usuglašavanje niza administrativnih i regulatornih pravila zbog jačanja globalne konkurentnosti.
Naša je želja postići ambiciozan ali uravnoteženi sporazum s SAD-om.
Europska komisija, na čelu sa Predsjednikom Junckerom, odlučna je u izradi TTIP sporazuma, čemu svjedoči činjenica da je to 1 od 10 prioriteta ove komisije.
Važnost TTIP-a nije samo u učincima na gospodarstvo SAD-a i EU. Svjedoci smo kako se ovaj sporazum stvara u sve složenijem okružju u svijetu. Pojavljuju se nove inicijative i grade se trgovinske veze.
Kroz TTIP zapravo promoviramo svoja načela i uvjerenja, razvojem propisa i standarda koji se temelje na visokim razinama zaštite potrošača, zaštite okoliša i zaštite socijalnog modela na kojem počiva Europska unija.
U Europskoj uniji oko 4,7 milijuna poslova je povezano s proizvodnjom za izvoz u SAD. Ukupni iznos trgovinske razmjene između EU-a i SAD-a u 2011. iznosio je 484 milijardi EUR. Tako da je SAD naš najveći trgovinski partner, s pozitivnom bilancom za EU od više od 92 milijardi eura.
Direktne poveznice sa Hrvatskom također postoje. Procjene govore (WTI) kako američke tvrtke u Hrvatskoj zapošljavaju oko 5000 ljudi. SAD je sedmi vanjskotrgovinski partner Hrvatske, pri čemu je izvoz rastao od vrijednosti od nekoliko stotina milijuna kuna do razine od oko 2 milijarde kuna 2014. godine.
Jednostavnija pravila trgovine i ulaganja te ukidanje carina u sklopu TTIP-a olakšat će tvrtkama izvoz roba i usluga u SAD, no najveće prednosti mogla bi osjetiti upravo mala i srednja poduzeća (MSP) jer ona najviše trpe zbog visokih carinskih i administrativnih troškova.
Istovremeno, za očekivati je sniženje cijena za potrošače i krajnje korisnike jer će tvrtke, ukidanjem carina te jednostavnijim birokratskim procedurama i regulatornim pravilima, imati manje troškove poslovanja. Drugim riječima, hrvatski izvozni proizvod biti će znatno jeftiniji, a time i konkurentniji.
Međutim, mnogi su i zabrinuti zbog mogućeg utjecaja tog sporazuma na pitanja kao što su propisi o sigurnosti hrane i okolišu ili pružanje javnih usluga kao što su zdravstvo i obrazovanje. Komisija jamči da će dostignuti standardi Europske unije biti očuvani.
Već se koristimo trgovinskim sporazumima kako bi poticali naše partnere da prihvate i provedu odredbe međunarodnih konvencija o pravima radnika i o okolišu, u kojima su obuhvaćena pitanja od rodne diskriminacije na radnom mjestu do ugroženih vrsta."
