Uspješna istraživanja čine Europu boljim mjestom za život jer poboljšavaju zdravstvenu skrb, razvoj održivih poljoprivrednih metoda i stvaraju inovativne proizvode i usluge.
EU svake godine pruža potporu više od 200 000 poduzeća u obliku poslovnih kredita, mikrofinanciranja, jamstava i poduzetničkog kapitala.
Financiranje malih i srednjih poduzeća
Pristup financiranju problem je s kojim se suočavaju sva mala i srednja poduzeća (MSP-ovi) tijekom svojeg razvoja. Europski program za MSP-ove, COSME, osmišljen je kako bi se olakšao pristup financiranju u svim fazama razvoja poduzeća, od osnivanja do širenja.
Inovativna hrvatska poduzeća također se mogu prijaviti za financiranje i potporu EU-a za revolucionarne projekte s potencijalom za stvaranje tržišta u okviru Akceleratora Europskog vijeća za inovacije (prethodno poznatog kao instrument za MSP-ove).
Akcelerator Europskog vijeća za inovacije (EIC) omogućuje najsposobnijim i najodvažnijim europskim poduzetnicima da zatraže financiranje za revolucionarne ideje s potencijalom stvaranja novih ili preobrazbe postojećih tržišta.
Europski fond za strateška ulaganja (EFSU) ima posebnu komponentu za mala i srednja poduzeća u okviru koje se osigurava do 5,5 milijardi eura u obliku financijskih sredstava ili jamstvenog kapaciteta.
Financijske alate i savjetodavne usluge inovatorima pruža i InnovFin, zajednička inicijativa koju su pokrenuli Grupa Europske investicijske banke (EIB) i Europski investicijski fond (EIF) u suradnji s Europskom komisijom u okviru Programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020.
Mogućnosti financiranja u okviru Akceleratora EIC-a
COSME, europski program za mala i srednja poduzeća
Europski fond za strateška ulaganja (EFSU)
InnovFin – financiranje za inovatore
Financiranje istraživanja
Financiranje istraživanja ima ključnu ulogu u poticanju inovacija radi ostvarivanja ciljeva održivosti Europske komisije navedenih u zelenom planu i postizanja digitalne tranzicije EU-a.
Obzor 2020. glavni je financijski instrument kojim se ulaganja u istraživanja ističu kao ključna za pametan, održiv i uključiv gospodarski rast i radna mjesta u EU-u. Tijekom 7 godina trajanja programa Obzor 2020. (2014. - 2020.) financiran je 521 projekt hrvatskih istraživača uz financijski doprinos EU u iznosu od 121,9 milijuna eura.
Proračun sljedećeg programa ulaganja u istraživanja i inovacije (Obzor Europa) trebao bi iznositi oko 100 milijardi eura.
Osim što financira poslovna istraživanja, EU podupire istraživače u svim fazama njihove karijere i akademskog osposobljavanja. Agencija za mobilnost i programe EU-a je, uz MZO, HAMAG-BICRO, SRCE i MUP, jedna od institucija u kojoj djeluju nacionalne osobe za kontakt za određena područja programa Obzor Europa. Provjerite popis i kontakt informacije nacionalnih osoba za kontakt programa Obzor Europa.
Kako financiranje istraživanja koristi Hrvatskoj
Mogućnosti financiranja i smjernice
Sve o programima financiranja EU-a
Informacije o dostupnim vrstama financiranja, pregled glavnih programa financiranja i načini upravljanja financijskim sredstvima EU-a.
Postupci financiranja i smjernice
Korisne informacije o prihvatljivosti i postupcima podnošenja zahtjeva i odabira za dodjelu financijskih sredstava EU-a.
Sustav financijske transparentnosti
Pretražite bazu podataka o primateljima financijskih sredstava EU-a u Hrvatskoj i cijelom EU-u, uključujući iznose i svrhe sredstava te lokacije primatelja.