Novi podaci pokazuju visoku razinu povjerenja potrošača, ali još ima prijetnji na internetu - Europska komisija
Glavni sadržaj
Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj
  • Informativni članak
  • 14. ožujka 2025.
  • Predstavništvo u Hrvatskoj
  • Predviđeno vrijeme čitanja: 3 min

Novi podaci pokazuju visoku razinu povjerenja potrošača, ali još ima prijetnji na internetu

Komisija je uoči sutrašnjeg Svjetskog dana prava potrošača objavila Pregled potrošačkih uvjeta za 2025., koji pokazuje da 68 % europskih potrošača ima povjerenja u sigurnost proizvoda koje kupuje, a 70 % ih vjeruje da trgovci poštuju prava potrošača.

Kupac s vrećicom
Europska unija, 2020.

Komisija poduzima mjere za zaštitu potrošača

Komisija odlučno poduzima mjere kako bi svladala poteškoće s kojima se suočavaju potrošači u EU-u. Nova uredba o općoj sigurnosti proizvoda bolje štiti potrošače od nesigurnih proizvoda koji se prodaju na internetu i u trgovinama. Kako bi se uklonili rizici povezani s robom koju prodaju internetski trgovci i platforme izvan EU-a, Komisija je početkom ove godine donijela Komunikaciju o e-trgovini. Priprema i Akt o pravednosti u digitalnoj domeni kako bi dopunila postojeće propise EU-a u tom području i još bolje zaštitila potrošače od štetnih praksi na internetu.

Nakon početka primjene novih pravila iz Direktive o pravu na popravak i Direktive o jačanju položaja potrošača u zelenoj tranziciji 2026. popravci proizvoda bit će lakši, njihova ponovna uporaba češća, a informacije o trajnosti i mogućnosti popravka jasnije.

Glavni zaključci Pregleda 2025.

  • Od svih ispitanika, njih 70 % izjavilo je da trgovci na malo i pružatelji usluga poštuju prava potrošača, dok ih 61 % smatra da javne organizacije štite njihova prava.
  • Prekogranična e-trgovina u porastu je: 35 % potrošača 2024. kupilo je robu iz druge zemlje EU-a, a 27 % iz zemalja izvan EU-a.
  • Više je od 60 % vjerojatnije da će kupci na internetu imati problema s kupnjom u usporedbi s onima koji kupuju u trgovini.
  • Ciljano internetsko oglašavanje zabrinjava 93 % kupaca na internetu, među ostalim zbog prikupljanja osobnih podataka, prekomjernog oglašavanja i personalizacije.
  • S internetskim prijevarama susrelo se 45 % potrošača, a mnogi su naišli na nepoštene trgovačke prakse, uključujući lažne recenzije i zavaravajuće popuste.
  • Unatoč usporavanju inflacije 2024. i boljem raspoloženju među potrošačima u usporedbi s 2022., 38 % potrošača brine hoće li moći platiti račune, a 35 % hoće li si moći priuštiti hranu koju vole.
  • 74 % potrošača primijetilo je da se količina robe u ambalaži smanjila, a 52 % ih je primijetilo pad kvalitete bez odgovarajućeg sniženja cijene.
  • Okolišni aspekti su za 13 % manje utjecali na odluke o kupnji nego 2022. zbog viših cijena održivih proizvoda i usluga te nepouzdanosti tvrdnji o prihvatljivosti za okoliš.

Sljedeći koraci

O rezultatima Pregleda raspravljat će se s državama članicama, udrugama potrošača i poduzećima te će se oni uzeti u obzir u pripremi budućih inicijativa kao što su Strategija za potrošače za razdoblje 2025. – 2030. i Akt o pravednosti u digitalnoj domeni.

Kontekst

Pregled potrošačkih uvjeta dvogodišnje je izvješće kojim se prati raspoloženje među potrošačima u EU-u te u Islandu i Norveškoj. Sadržava podatke o nacionalnim potrošačkim uvjetima, a posebna se pozornost poklanja znanju i povjerenju, poštovanju i primjeni propisa te pritužbama i rješavanju sporova. Glavni izvor podataka za Pregled potrošačkih uvjeta je Anketa o potrošačkim uvjetima, u kojoj se procjenjuju stavovi, ponašanja i iskustvo potrošača na jedinstvenom tržištu, posebno kad je riječ o poštovanju prava potrošača. Anketa za ovogodišnje izvješće provedena je u studenom 2024. Prema potrebi, u Pregledu se radi više konteksta koriste podaci iz drugih izvora (npr. Eurostat, Safety Gate). 

Više informacija

Ključni podaci o potrošačima

Pregled potrošačkih uvjeta

 

Rezultati Pregleda potrošačkih uvjeta jasni su: EU mora nastaviti s ambicioznim politikama za zaštitu potrošača na internetu i u fizičkim trgovinama. Moramo osigurati da se naši propisi pravilno provode i primjenjuju te donijeti propise koji još nedostaju kako bismo postigli pravednost u digitalnoj domeni. U ovim nesigurnim vremenima politika zaštite potrošača može znatno utjecati na živote ljudi, a poduzećima donijeti ravnopravnije uvjete na tržištu. Upravo je to dodana vrijednost EU-a i njegov doprinos održivom rastu.

Michael McGrath, povjerenik za demokraciju, pravosuđe, vladavinu prava i zaštitu potrošača 

 

Pojedinosti

Datum objave
14. ožujka 2025. (Posljednji put ažurirano: 14. ožujka 2025.)
Autor
Predstavništvo u Hrvatskoj