Pozdravljamo rezultat današnjega glasovanja Europskog parlamenta, koji je dao zeleno svjetlo za uspostavu Ureda europskog javnog tužitelja. Velika je većina zastupnika u Europskom parlamentu odlučila podržati taj povijesni korak.
Ured europskog javnog tužitelja pomoći će u zaštiti novca europskih poreznih obveznika. Postojeća tijela EU-a poput Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF) nemaju ovlasti za kazneno gonjenje u državama članicama nego moraju predati spise nacionalnim tijelima. To može otežati rješavanje prekograničnih predmeta i njihovo pravodobno zaključivanje. Tu na scenu stupa novi Ured europskog javnog tužitelja, koji će osigurati da počinitelji budu privedeni pravdi i da pronevjereni novac bude puno brže vraćen.
Zločinci ne mare za granice; krajnje je vrijeme da im se stane na kraj a tužiteljima daju alati za prekogranično djelovanje.
Zadovoljni smo što je 20 država članica izrazilo želju da se udruže i ojačaju zaštitu proračuna EU-a i novca poreznih obveznika. Pozivamo druge države članice da im se brzo pridruže.
Kako je predsjednik Juncker rekao u govoru o stanju Unije, novi Ured europskog javnog tužitelja mogao bi biti moćan alat za zaštitu građana, čak i izvan trenutačnih ovlasti za kaznena djela protiv financijskih interesa EU-a. Uredu bi mogao biti povjeren i progon prekograničnih kaznenih djela terorizma. Komisija će sljedeće godine utvrditi daljnje korake za buduće proširenje zadaća novog Ureda europskog javnog tužitelja.
Sad nam je prioritet uspostaviti neovisan, snažan i djelotvoran Ured europskog javnog tužitelja za borbu protiv kaznenih djela na štetu proračuna EU-a koji će što prije postati funkcionalan. Današnja će suglasnost omogućiti Vijeću da sljedeći tjedan donese Uredbu.
Kontekst
Europski parlament danas je dao suglasnost na temelju općeg pristupa o kojem su se u lipnju na sjednici Vijeća za pravosuđe usuglasili Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Njemačka, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Španjolska pa Uredba može biti donesena na sjednici Vijeća za pravosuđe 12. listopada. Ostale države članice mogu se pridružiti 20 država članica osnivačica u bilo kojem trenutku nakon donošenja Uredbe.
Pojedinosti
- Datum objave
- 5. listopada 2017.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj