Uskoro bi na europska tržišta trebalo stizati više moldavskih šljiva, grožđa i drugih poljoprivrednih proizvoda oslobođenih od carine. Europska komisija danas je predložila uredbu kojom se omogućuje privremeno poboljšanje pristupa tržištu za preostalih sedam proizvoda iz Moldove na koje se pri ulasku u Uniju još primjenjuju carinske kvote. Ta solidarna mjera osmišljena je kako bi se Moldovi pomoglo da nadoknadi gubitak glavnih tržišta i tranzitnih čvorišta za te ključne poljoprivredne proizvode zbog neopravdane ruske agresije na Ukrajinu.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je: Neizazvana i neopravdana agresija Rusije ozbiljno utječe na gospodarstvo Ukrajine, ali i na gospodarstvo njezinih susjeda, u ovom slučaju Moldove. Današnja odluka, kojom se više nego udvostručuje sedam kvota za ključne poljoprivredne proizvode koje Moldova izvozi, konkretan je izraz solidarnosti Unije.
Izvršni potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za trgovinu Valdis Dombrovskis izjavio je: Trgovina Moldove s ostatkom svijeta znatno je narušena zbog ruskog brutalnog i nezakonitog rata. Olakšavanjem pristupa tržištu za ključne poljoprivredne proizvode Unija pomaže Moldovi da preusmjeri pogođene trgovinske tokove. Time će se izravno pomoći moldavskim proizvođačima i poduprijeti gospodarska otpornost te zemlje u trenutačnim teškim okolnostima. Unija ponovno pokazuje da je spremna pomoći europskim susjedima.
Europski povjerenik za poljoprivredu Janusz Wojciechowski rekao je: Nadam se da će ta dosad nezabilježena mjera moldavskim proizvođačima pomoći da kratkoročno smanje neke od tržišnih pritisaka. Dugoročno, potičemo moldavske partnere da ulažu u kapacitete za preradu i proizvodnju s većom dodanom vrijednošću. Daljnjim poboljšanjem kvalitete svojih proizvoda moldavski proizvođači dodatno će ojačati svoj položaj na tržištu Unije. Spremni smo im pružiti tehničku pomoć u tom pogledu.
Gotovo svi moldavski proizvodi već mogu ući u Uniju bez naplate carine na temelju detaljnog i sveobuhvatnog područja slobodne trgovine (DFCTA) između Unije i Moldove.
Predloženim mjerama obuhvaćeno je preostalih sedam proizvoda čiji izvoz iz Moldove u Uniju još nije sasvim liberaliziran, a to su šljive, stolno grožđe, jabuke, rajčice, češnjak, trešnje i sok od grožđa. Uredbom se na razdoblje od jedne godine više nego udvostručuje količina proizvoda koji se bescarinski mogu uvoziti iz Moldove u Uniju. Procjenjuje se da bi vrijednost bescarinskog uvoza sada mogla biti oko 55 milijuna eura, pri čemu se oko 10 milijuna eura odnosi na šljive, a 27 milijuna eura na stolno grožđe.
Dodatna liberalizacija uvoza u Uniju pomoći će moldavskim proizvođačima i izvoznicima da nadoknade tržišne gubitke koje su pretrpjeli zbog ruske agresije na Ukrajinu. Uz povećanje pristupa cestovnom prometu u Uniji (o čemu Moldova i Unija trenutačno pregovaraju), liberalizacija bi trebala znatno olakšati izvoz moldavskih proizvoda u Uniju i preko Unije. Osim toga, otvoreni smo za pregovore o daljnjoj uzajamnoj liberalizaciji, što bi bio napredak prema potpunoj liberalizaciji trgovine između Unije i Moldove.
Sljedeći koraci
Prijedlog sad trebaju razmotriti i prihvatiti Europski parlament i Vijeće Europske unije.
Kontekst
Moldova i Unija sklopile su 2014. Sporazum o pridruživanju, čiji je DFCTA sastavni dio. Taj sustav povlaštene trgovine omogućio je Moldovi da iskoristi ukidanje carina na izvoz u Uniju za svu robu osim za sedam poljoprivrednih proizvoda. Moldova uživa i veći pristup tržištu usluga u Uniji i bolje uvjete ulaganja. Sa svoje strane, Moldova se obvezala uskladiti svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom Unije u brojnim područjima.
Privremenim i izvanrednim mjerama koje je danas predložila Europska komisija dodatno će se poduprijeti i potaknuti postojeći trgovinski tokovi iz Moldove u Uniju te pružiti potpora gospodarstvu Moldove. Te su mjere u skladu s glavnim ciljevima Sporazuma o pridruživanju, a to su stvaranje uvjeta za pojačane gospodarske i trgovinske odnose koji doprinose postupnoj integraciji Republike Moldove u unutarnje tržište Unije te doprinos jačanju demokracije te političke, gospodarske i institucionalne stabilnosti u Moldovi.
Unija Moldovi pruža i znatnu financijsku pomoć zbog situacije uzrokovane ruskom agresijom u Ukrajini.
Više informacija
Sporazum o pridruživanju između Unije i Moldove
Pregovori o liberalizaciji cestovnog prijevoza robe između Moldove i Unije
Pojedinosti
- Datum objave
- 9. lipnja 2022.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj