Glavni sadržaj
Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj
Novinski članak30. kolovoza 2017.Predstavništvo u HrvatskojPredviđeno vrijeme čitanja: 1 min

Uključivanje Roma: dodatni napori za bolji pristup školovanju i zapošljavanju

Komisija je danas objavila rezultate procjene o provedbi nacionalnih strategija za integraciju Roma u državama članicama. U procjeni je prikazano kako se položaj Roma promijenio od 2011. Situacija se općenito polako popravlja. Primjerice, veći broj...

Izvješće o položaju Roma u EU-u

Zbog Okvira EU-a za nacionalne strategije integracije Roma pitanje integracije Roma zauzelo je važnije mjesto u nacionalnim političkim programima. Okvir je pomogao utvrditi potrebne ciljeve, strukture, financiranje i praćenje u cilju poboljšanja integracije u cijeloj Europi.

Međutim, procjena je pokazala da su poboljšanja u područjima obrazovanja, zapošljavanja, zdravstva i stanovanja nejednaka i neznatna.

  • Obrazovanje: više romske djece sudjeluje u ranom i predškolskom obrazovanju i odgoju (53 % 2016., porast u odnosu na 47 % 2011.), pri čemu su najveća poboljšanja zabilježena u Španjolskoj, Slovačkoj, Bugarskoj, Mađarskoj i Rumunjskoj, te ih manje rano napušta obrazovanje (68 % 2016., smanjenje u odnosu na 87 % 2011.). Međutim, te su brojke još uvijek prevelike, a segregacija u obrazovanju i dalje je problem u nekim zemljama: više od 60 % romske djece odvaja se od druge djece u Slovačkoj, Mađarskoj i Bugarskoj.
  • Zapošljavanje: sve je veći udio mladih Roma koji nisu zaposleni, ne obrazuju se i ne osposobljavaju (63 % 2016., porast u odnosu na 56 % 2011.), što je ozbiljan pokazatelj da prijelaz iz obrazovanja u zapošljavanje i druga područja nije učinkovit. Taj je postotak porastao u Španjolskoj, Slovačkoj, Rumunjskoj, Češkoj i Mađarskoj.
  • Zdravstvo: u nekoliko država članica nedostatak osnovnog zdravstvenog osiguranja i dalje predstavlja ozbiljan problem. Primjerice, u Bugarskoj i Rumunjskoj polovina romskog stanovništva nema pristup osnovnom zdravstvenom osiguranju.
  • Stanovanje: romska kućanstva imaju sve bolji pristup osnovnim uslugama (vodi i električnoj energiji), posebice u Bugarskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj i Češkoj, ali Romi u Portugalu, Češkoj i Španjolskoj sve se više suočavaju s diskriminacijom u pogledu pristupa stanovanju, uključujući socijalno stanovanje.

Komisija poziva na daljnje i usklađenije djelovanje na europskoj, nacionalnoj i lokalnoj razini. To uključuje, primjerice, uspostavljanje nacionalnih platformi za Rome na kojima bi se uz sudjelovanje svih aktera usustavio rad s romskim zajednicama. Države članice moraju kao prioritet odrediti suzbijanje diskriminacije i netrpeljivosti prema Romima te se usredotočiti na integraciju Romkinja, mladih Roma i romske djece.

Pojedinosti

Datum objave
30. kolovoza 2017.
Autor
Predstavništvo u Hrvatskoj