
Uoči sastanka na vrhu predsjednica Komisije Ursula von der Leyen izjavila je: Zapadni Balkan apsolutni je prioritet ove Komisije od samoga početka mojeg mandata. Budućnost te regije leži u Europskoj uniji. Ovo je bila teška godina, no odlučno smo stajali jedni uz druge. Nedavno donesen gospodarski i investicijski plan ubrzat će gospodarski razvoj zapadnog Balkana i potaknuti približavanje te regije Europskoj uniji, njime će se podržati provedba temeljnih reformi, a regija će se približiti jedinstvenom tržištu EU-a. On vam može pomoći da poboljšate život svojih građana i poslovanje u svojoj regiji u sljedećih pet godina.
Visoki predstavnik / potpredsjednik Josep Borrell nadovezao se: Drago mi je što čelnici zemalja zapadnog Balkana regionalnu suradnju smatraju neophodnom. Ona je, naime, jednako važna za pomirenje kao i za gospodarski oporavak. Ne smijemo zaboraviti važnost održivog i socijalno pravednog oporavka. Zato su u središtu gospodarskog i investicijskog plana i zelenog programa za zapadni Balkan moderna i zelena ulaganja usmjerena na ljude. To znači i da se uz ulaganja moraju provoditi i temeljne reforme kako bi te zemlje nastavile približavanje EU-u.
Na sastanku na vrhu Olivér Várhelyi, povjerenik za susjedstvo i proširenje, rekao je: Suradnja s našim partnerima sa zapadnog Balkana i dalje je prioritet EU-a, a europska perspektiva i dalje je pokretač promjena u regiji. Predanost čelnika iz regije razvijanju zajedničkog regionalnog tržišta i provedbi zelene i digitalne tranzicije neophodna je za približavanje te regije EU-u. To su, naime, uz ulaganja u povezivost i ljudski kapital, najvažniji elementi gospodarskog i investicijskog plana za zapadni Balkan, koji je Europska komisija predstavila u listopadu, a građanima te regije donijet će konkretne koristi i ojačati naše veze s njome.
Inicijative predstavljene u Sofiji temelje se na obvezama koje je regija preuzela na sastanku na vrhu EU-a i zemalja zapadnog Balkana, održanom u svibnju 2020. u Zagrebu. Njihovoj provedbi pridonijet će i gospodarski i investicijski plan za zapadni Balkan, koji je Komisija donijela 6. listopada 2020., čiji je cilj mobilizirati do 9 milijardi eura bespovratnih sredstava EU-a kako bi se ubrzao socioekonomski oporavak regije od pandemije bolesti COVID-19 i ekonomsko približavanje EU-u. Predviđa se i pokretanje novog instrumenta jamstva za zapadni Balkan, koji bi omogućio prikupljanje ulaganja u iznosu do 20 milijardi eura.
Danas je u Sofiji održan sastanak koji su zajednički organizirale Bugarska i Sjeverna Makedonija, a na njemu je sudjelovalo više država članica i institucija EU-a u okviru Berlinskog procesa. Čelnici zemalja zapadnog Balkana pozdravili su plan i obvezali se na provedbu reformi potrebnih za postizanje njegovih ambicioznih ciljeva.
Čelnici su pozdravili i novi paket o povezivosti iz 2020. On obuhvaća šest projekata u području održivog prijevoza i čiste energije, koje je Komisija predstavila u okviru Okvirnog sporazuma o ulaganju za zapadni Balkan. Taj je paket prvi korak prema provedbi glavnih projekata gospodarskog i investicijskog plana, a njegovim je donošenjem ispunjena obveza EU-a iz 2015. o pružanju 1 milijarde eura potpore za povezanost u toj regiji.
Više informacija
Primjedbe visokog predstavnika / potpredsjednika Josepa Borrella
Primjedbe povjerenika Olivéra Várhelyija
Komunikacija o gospodarskom i investicijskom planu
Informativni članak o gospodarskom i investicijskom planu
Informativni članak o odnosima EU-a i zapadnog Balkana
Informativni članak o zelenom programu za zapadni Balkan
Informativni članak o planu povezivanja zapadnog Balkana
Brošura o EU-ovu planu povezivanja zapadnog Balkana
Informativni članak o potpori EU-a integraciji Roma na zapadnom Balkanu
Pojedinosti
- Datum objave
- 11. studenoga 2020.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj