
Pozdravljajući povratak SAD-a u borbu protiv klimatskih promjena, predsjednica je izjavila: Moramo ojačati globalno jedinstvo oko ambicioznih novih ciljeva. Sljedeće desetljeće posljednja je prilika za našu klimu, a Pariški sporazum je polica osiguranja čovječanstva. Na konferenciji COP26 u Glasgowu moramo dokazati da smo to svi shvatili i da smo spremni za dodatne klimatske akcije. Znanost nam kaže da još nije prekasno, ali moramo pojačati naše napore.
Europa nastoji smanjiti emisije stakleničkih plinova za najmanje 55 % do 2030. i želi postati prvi klimatski neutralan kontinent do 2050. Predsjednica von der Leyen istaknula je: Kako bismo spasili klimu, svijet mora biti na našoj strani. Sva velika gospodarstva moraju preuzeti odgovornost i prihvatiti tranziciju kao jedinstvenu priliku. Moramo zajednički postaviti nova globalna mjerila za klimatsku neutralnost. Surađujmo na zajedničkim akcijama za smanjenje emisija do 2030. To nas vodi k nultoj neto stopi emisija do 2050. To je ono što našem planetu treba.
Govor je dostupan na internetu na engleskom, francuskom i njemačkom jeziku, a video je dostupan ovdje. Predsjednica von der Leyen jučer je razgovarala i o novom europskom Bauhausu.
U svojoj je poruci naglasila da pandemija nije umanjila najozbiljniji izazov s kojim je suočen naš planet, klimatskim promjenama. Želimo svima približiti europski zeleni plan uz pomoć novog europskog Bauhausa. Želimo dodati kulturnu dimenziju gospodarskoj i tehnološkoj preobrazbi.
Predsjednica je opisala kako novi europski Bauhaus crpi inspiraciju iz povijesnog pokreta razvijenog u Njemačkoj, istodobno integrirajući održivost, materijale s manje emisija ugljika i interdisciplinarnost, te je naglasila svoju želju da se proširi diljem svijeta. Pročitajte cijeli govor ovdje ili ga pogledajte ovdje.
Pojedinosti
- Datum objave
- 26. travnja 2021.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj