U izvješću se ističe povećanje sudjelovanja nacionalnih parlamenata u političkom dijalogu s Komisijom – Komisiji su upućena ukupno 402 pisana mišljenja parlamenata, što je više od 10 % više nego 2022. Navodi se da su nacionalni parlamenti i dalje raspravljali s Komisijom o njezinim političkim prioritetima, a istodobno su posebnu pozornost posvećivali europskom zelenom planu, novom poticaju europskoj demokraciji i promicanju europskog načina života. Nacionalni parlamenti posebnu su pozornost posvetili i programu rada Komisije za 2023., koji je dokument s najviše primjedaba, kao i aktualnom ruskom agresivnom ratu protiv Ukrajine, sukobu na Bliskom istoku, promišljanjima o budućnosti Unije, proširenju, migracijama i sigurnosti.
Broj obrazloženih mišljenja nacionalnih parlamenata u kojima se spominje navodno kršenje načela supsidijarnosti u prijedlozima Komisije iznosio je 22. To je gotovo za trećinu manje od 32 takva mišljenja zaprimljena 2022., što je u skladu s dugoročnim silaznim trendom u tom pogledu.
U izvješću se navodi da su članovi Kolegija održali 127 sastanaka s nacionalnim parlamentima. Objašnjavaju se promjene koje je nekoliko nacionalnih parlamenata provelo kako bi se ranije i bolje informirali o političkom procesu EU-a te učinkovitije izražavali svoja stajališta. Slično tome, ističe da su neki nacionalni parlamenti počeli koristiti politički dijalog na inovativne načine. Na primjer, jedan je dom izdao nekoliko mišljenja o istom prijedlogu u različitim fazama zakonodavnog postupka, a drugi su se parlamenti koristili zajedničkim mišljenjima kako bi kolektivno utjecali na tekuće pregovore u završnoj fazi. To pokazuje strateški potencijal i fleksibilnost koju omogućuje dijalog između nacionalnih parlamenata i Komisije.
Izvješće za 2023. i izdanja za prethodne godine dostupna su na internetu.
Pojedinosti
- Datum objave
- 25. listopada 2024.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj