
Komisija danas pokreće prvi postupak koji europskim poduzećima omogućuje da svoje potrebe za nabavom plina prijave putem mehanizma AggregateEU kako bi se pripremila zajednička nabava plina na razini EU-a.Riječ je važnom koraku u pripremi EU-a za sljedeću zimu, odnosno koordiniranom i pravodobnom punjenju skladišta plina pri čemu se zajednički tržišni utjecaj koristi za pregovaranje boljih cijena s međunarodnim dobavljačima.
Registrirana poduzeća imaju tjedan dana, do 2. svibnja, da se odazovu na prvi poziv na agregiranje potražnje. Nakon podnošenja zahtjeva pojedinačnih poduzeća potrebne količine će se objediniti, a zatim će se na globalnom tržištu zatražiti ponude za opskrbu. Nakon što mehanizam AggregateEU za zajedničku europsku potražnju pronađe odgovarajuće ponude međunarodnih opskrbljivača plinom, uključena poduzeća započet će pregovore s dobavljačima o ugovornim uvjetima za kupnju i isporuku plina. Komisija neće imati nikakvu ulogu u pregovorima. Prvi ugovori o kupnji očekuju se prije ljeta.
U narednih 12 mjeseci redovito će se provoditi daljnji postupci nabave, i to svaka dva mjeseca. Poduzećima je i dalje otvorena mogućnost prijave na mehanizam AggregateEU. Trenutačno je registrirano 76 poduzeća, dok su druga u postupku prijave. Usto, 11 poduzeća spremno je posredovati kao središnji kupac ili zastupnik (vidjeti Pitanja i odgovore).
Države članice obvezale su se sudjelovati u agregiranju potražnje za najmanje 15 % svojih nacionalnih ciljeva za skladištenje plina, što odgovara oko 13,5 milijardi kubičnih metara plina godišnje. Ciljevi skladištenja i zajedničke nabave plina dogovoreni su 2022. kao hitne mjere zbog ruskog korištenja opskrbe energijom kao oružja i nikad viših cijena energije uslijed ruske invazije na Ukrajinu. Svrha im je smanjiti nestabilnost cijena, omogućiti sigurnu i predvidljivu opskrbu energijom te iskoristiti zajednički tržišni utjecaj Europe. Kako bi se ostvario plan REPowerEU i diversificirala opskrba energijom u EU-u, ruski plin isključen je iz zajedničke nabave.
Kontekst
AggregateEU je mehanizam EU-a koji omogućuje agregiranje potražnje za plinom i zajedničku nabavu. Uspostavljen je kao glavna komponenta energetske platforme EU-a u njegovom nastojanju da izbjegne opskrbu ruskim plinom tako da ga zamijeni pouzdanijim alternativama. Cilj mu je osigurati dostatnu opskrbu plinom, a ujedno smanjiti rizik od međusobnog nadmetanja poduzeća na globalnom tržištu. Komisija je angažirala pružatelja usluga Prisma European Capacity Platform GmbH za uspostavu mehanizma za agregiranje potražnje i zajedničku nabavu putem sigurne internetske platforme. Platforma je dostupna poduzećima iz zemalja EU-a i ugovornih stranaka Energetske zajednice. Zasad su Ukrajina, Moldova i Srbija izrazile interes za sudjelovanje.
Energetska platforma EU-a uspostavljena je u travnju 2022. na temelju mandata Europskog vijeća radi diversifikacije opskrbe plinom i smanjivanja ovisnosti o ruskom plinu. U listopadu 2022. Europsko vijeće podržalo je zajedničku nabavu plina kako bi se olakšali pregovori s pouzdanim partnerima i pronašla uzajamno korisna partnerstva iskorištavanjem zajedničkog političkog i tržišnog utjecaja Unije.
Više informacija
Izjave
„Danas poduzimamo velik korak kako bismo zajedničku nabavu plina na razini EU-a proveli u djelo. Energetska kriza naučila nas je da je EU uspješniji ako djeluje jedinstveno i solidarno. Omogućavanjem poduzećima iz EU-a da objedine nabavu plina AggregateEU će iskoristiti gospodarski utjecaj Unije i pomoći nam da osiguramo dovoljne količine plina u skladištima kako bismo prebrodili sljedeću zimu. Jednako je važno doprinijeti u ponovnoj uspostavi punog proizvodnog kapaciteta energetski intenzivne industrije EU-a rješavanjem problema visokih cijena energije, što je ključno za našu konkurentnost.”
Potpredsjednik Komisije Maroš Šefčovič, nadležan za međuinstitucijske odnose i predviđanja
Pojedinosti
- Datum objave
- 25. travnja 2023.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj