
Tom će se inicijativom ubrzati razvoj sektora odvojenog prikupljanja, razvrstavanja, ponovne uporabe i recikliranja tekstila u EU-u, u skladu sa Strategijom EU-a za održive i kružne tekstilne proizvode.
Očekuje se da će se povećanjem dostupnosti rabljenih tekstilnih proizvoda otvoriti lokalna radna mjesta i uštedjeti novac za potrošače u EU-u i izvan njega, uz istodobno ublažavanje učinaka proizvodnje tekstila na prirodne resurse.
Zajedničkim pravilima EU-a o proširenoj odgovornosti proizvođača državama članicama olakšat će se i provedba zahtjeva za odvojeno prikupljanje tekstila od 2025., u skladu s postojećim zakonodavstvom. Doprinosima proizvođača financirat će se ulaganja u kapacitete odvojenog prikupljanja, razvrstavanja, ponovne uporabe i recikliranja. Predloženim pravilima o gospodarenju otpadom nastoji se osigurati da se rabljeni tekstili razvrstavaju za ponovnu uporabu, a ono što se ne može ponovno upotrijebiti usmjerava se na recikliranje kao prioritet. Socijalna poduzeća koja se bave prikupljanjem i obradom tekstila imat će koristi od većih poslovnih prilika i većeg tržišta rabljenih tekstilnih proizvoda.
Za više informacija:
Prijedlog Komisije za ciljanu reviziju Okvirne direktive o otpadu
Internetska stranica o Okvirnoj direktivi o otpadu
Internetska stranica o strategiji EU-a za održive i kružne tekstilne proizvode
Informativni članak o proširenoj odgovornosti proizvođača tekstila
Ovaj zakonodavni prijedlog važan je korak prema održivijem i kružnijem tekstilnom sektoru kojim se ostvaruje naša ključna strategija za tekstil. Usklađenim pravilima o proširenoj odgovornosti proizvođača diljem EU-a stvorit će se jednaki uvjeti na jedinstvenom tržištu i osigurati primjena načela „onečišćivač plaća”. Tom će se inicijativom potaknuti ulaganja u infrastrukturu za ponovnu uporabu i recikliranje tekstila, otvoriti lokalna radna mjesta i potaknuti inovacije u svim fazama životnog ciklusa tekstila. Stvorit će se i prilike za uštedu troškova za građane koji odaberu berbu i bezvremensku modu u odnosu na brzu modu.
Virginijus Sinkevičius, povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo, izjavio je: - 5. srpnja 2023.
Način na koji proizvodimo i konzumiramo odjeću vrlo je neodrživ. Samo u Europskoj uniji svake godine bacimo oko 5,8 milijuna tona tekstila. To je gotovo 11 kilograma po osobi. Rasipni odnos koji smo razvili s tekstilom zagađuje naš svijet. Upotrebljava prekomjerne količine vode i energije, šteti prirodi i potiče emisije stakleničkih plinova diljem svijeta. Zato ćemo od proizvođača zahtijevati da preuzmu veću odgovornost za nastali tekstilni otpad. Prikupljene naknade upotrijebit će se za poticanje sektora ponovne uporabe i popravka kako bismo izgradili održiviji odnos s odjećom koju nosimo.
Izvršni potpredsjednik Komisije Frans Timmermans, nadležan za europski zeleni plan - 5. srpnja 2023.
Više pročitajte u priopćenju za tisak.
Pojedinosti
- Datum objave
- 5. srpnja 2023.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj