Komisija danas predstavlja primjere dobre prakse kako bi osigurala učinkovitost Uredbe Dublin III, kao što je predsjednica von der Leyen najavila u lipnju ove godine u okviru provedbe dublinskog plana.
Uoči sastanka Europskog vijeća u veljači 2023. predsjednica von der Leyen u dopisu državama članicama obvezala se na potpunu provedbu dublinskog plana koji je izradila Komisija, a države članice podržale u studenom 2022. U dublinskom planu razmatra se kako se boljom suradnjom među državama članicama mogu smanjiti sekundarna kretanja u praksi.
Komisija danas predstavlja dokument „Dublinski plan na djelu – povećanje učinkovitosti Uredbe Dublin III: utvrđivanje dobre prakse u državama članicama” iz kojeg se vidi da primjeri dobre prakse pozitivno utječu na funkcioniranje dublinskog postupka. Među njima su:
- predstavljanje detaljnih informacija o transferu podnositelju zahtjeva tako da se organiziraju razgovori prije odlaska ili podijele ciljane brošure kako bi se objasnili razlozi za odluku o transferu i što očekivati od transfera
- pomniji nadzor svakog transfera, na primjer tako da se uvede sustav registracije za osobe koje ulaze u prihvatne centre i izlaze iz njih, što će omogućiti praćenje prisutnosti u prihvatnim centrima i ograničavanje bijega
- primjena mjera koje su alternativa zadržavanju, na primjer tako da se oduzmu putne isprave ili odrede posebni službenici u prihvatnim centrima kako bi se redovito provjeravala fizička prisutnost osoba koje su predmet transfera
- poboljšanje komunikacije između države članice koja provodi transfer i odgovorne države članice tako da se sklope bilateralni sporazumi, imenuju časnici za vezu, organiziraju redoviti bilateralni sastanci i misije za utvrđivanje činjenica
- nadogradnja postojećih informatičkih sustava i razvoj novih digitalnih rješenja za praćenje svih faza dublinskog postupka.
Taj dokument sadržava i prilog u kojem se nalaze primjeri sudske prakse Suda Europske unije za tumačenje Uredbe Dublin III kako bi države članice usklađenije tumačile i brže primjenjivale njezina pravila.
Prošle godine države članice su na temelju dublinskog plana i uz potporu Komisije pokrenule razne inicijative za učinkovitiji dublinski postupak. Kako bi poduprla države članice u njihovim aktivnostima, Agencija Europske unije za azil je u travnju 2023. predstavila preporuke o transferima u skladu s Dublinskom uredbom.
Sljedeći koraci
O primjerima dobre prakse utvrđenima u tom dokumentu raspravljat će se na sljedećem sastanku Kontaktnog odbora za Uredbu Dublin III, koji će se održati 4. prosinca. Komisija će i dalje podupirati države članice da postignu sve ciljeve utvrđene u dublinskom planu. U tu će svrhu Komisija redovito ažurirati taj dokument i nastaviti s evaluacijom i praćenjem provedbe dublinskog plana u okviru Kontaktnog odbora za Uredbu Dublin III.
Novi pakt o migracijama i azilu koji je Komisija predložila u rujnu 2020. uključuje niz instrumenata za učinkovitiji Dublinski sustav, posebno u okviru Prijedloga uredbe o upravljanju azilom i migracijama, o kojem suzakonodavci trenutačno pregovaraju. Komisija je spremna i ubuduće surađivati s Europskim parlamentom i Vijećem kako bi se do kraja ovog zakonodavnog mandata postigao dogovor o paktu, u skladu sa zajedničkim planom.
Kontekst
Dublinski plan, koji su države članice podržale u studenom 2022., predviđa konkretan vremenski okvir za poboljšanje transfera u skladu s Uredbom Dublin III u svim državama članicama. Zahvaljujući dosadašnjoj provedbi dublinskog plana države članice fleksibilnije organiziraju transfere tražitelja azila u skladu s Uredbom Dublin III. Agencija EU-a za azil istodobno podupire države članice u procjeni konkretnih situacija tražitelja azila u transferima u skladu s Uredbom.
Nakon sastanka Kontaktnog odbora za Uredbu Dublin III održanog 16. ožujka 2023. Komisija je organizirala nekoliko bilateralnih sastanaka s državama članicama kako bi bolje razumjela poteškoće s kojima se suočavaju i kako bi među poduzetim mjerama izdvojila primjere dobre prakse koji bi mogli ubrzati odgovarajuću provedbu mjera predviđenih dublinskim planom.
Komisija danas donosi i Preporuku za pojačanu suradnju među državama članicama u odgovoru na ozbiljne prijetnje unutarnjoj sigurnosti i javnom poretku u schengenskom području.
Više informacija
Dublinski plan na djelu – povećanje učinkovitosti Uredbe Dublin III
Dublinski plan (objava Vijeća)
Prijedlog uredbe o upravljanju azilom i migracijama
Trenutačno stanje novog pakta o migracijama i azilu – informativni članak
Preporuka o suradnji u schengenskom području
Izjave
Nastavit ćemo podupirati države članice da poboljšaju provedbe transfera, a ujedno ćemo se zalagati za novi i bolji sustav u budućnosti. To je ključno za upravljanje migracijama i izgradnju učinkovitog i pravednog sustava.
Potpredsjednik Komisije Margaritis Schinas - 23/11/2023
Upravljanje migracijama podijeljena je odgovornost. Moramo surađivati sa svim državama članicama na najbolji mogući način i učiti jedni od drugih. Učinkovitiji transferi u skladu s Dublinskom uredbom korisni su za podnositelja zahtjeva, kao i državu članicu koja provodi transfer i odgovornu državu članicu. Zbog toga danas predstavljamo uspješne primjere iz prakse kako bismo povećali učinkovitost Uredbe Dublin III.
Ylva Johansson, povjerenica za unutarnje poslove - 23/11/2023
Pojedinosti
- Datum objave
- 23. studenoga 2023.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj