Instrument je aktiviran nakon što su sve države članice dovršile nacionalne postupke odobravanja i potpisale sporazume o jamstvu s Komisijom u vrijednosti od ukupno 25 milijardi eura. Dobrovoljno obvezivanje na jamstva važan je izraz solidarnosti u suočavanju s dosad nezabilježenom krizom. Ta su jamstva potrebna kako bi se povećao opseg zajmova koji se mogu odobriti državama članicama uz istodobnu zaštitu kreditnog rejtinga Unije i snažnog položaja na međunarodnim tržištima kapitala.
Komisija je već dostavila Vijeću prijedloge odluka o dodjeli financijske potpore u iznosu od 87,3 milijarde eura za 16 država članica u okviru instrumenta SURE. Nakon što Vijeće donese te prijedloge, financijska potpora osigurat će se u obliku zajmova koje EU odobrava državama članicama pod povoljnim uvjetima.
Ti će zajmovi pomoći državama članicama u rješavanju naglih povećanja javnih rashoda kako bi se očuvala zaposlenost u kontekstu krize uzrokovane pandemijom. Konkretno, državama članicama će se pomoći da pokriju troškove izravno povezane s financiranjem nacionalnih programa skraćenog radnog vremena i drugih sličnih mjera koje su uvele kao odgovor na pandemiju koronavirusa, posebno za samozaposlene osobe.
Instrumentom SURE mogle bi se financirati i zdravstvene mjere kojima bi se osigurao siguran povratak normalnoj gospodarskoj aktivnosti.
Pojedinosti
- Datum objave
- 23. rujna 2020.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj