Glavni sadržaj
Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj
Novinski članak19. listopada 2016.Predstavništvo u HrvatskojPredviđeno vrijeme čitanja: 1 min

Kako zaštititi Europu od nepoštene trgovinske prakse?

Europska komisija danas je pozvala države članice da je podrže u nastojanjima da EU-u osigura ažurirane, pojačane i robusnije instrumente zaštite trgovine. Iako Komisija u potpunosti koristi dostupne instrumente zaštite trgovine, pokazalo se da su...

Poštena trgovinska praksa

Komisija poziva države članice da podrže prijedloge za jačanje europskih mehanizama obrane od nepoštene trgovinske prakse

EU jest i želi ostati najveći trgovinski blok na svijetu, no trgovina se mora temeljiti na pravednim uvjetima. Predsjednik Jean-Claude Juncker izjavio je: „Trgovina je neophodna za naš gospodarski rast i otvaranje radnih mjesta, no ne smijemo biti naivni. Aktualna pravila pokazala su se nedostatnima za suzbijanje štete koju uzrokuje nepoštena strana konkurencija. U nekim sektorima u EU-u izgubljene su na tisuće radnih mjesta. Ne možemo sjediti prekriženih ruku. Pravila EU-a o zaštiti trgovine treba hitno ažurirati.“

Na EU otpada 15 posto svjetskog uvoza (veći udio ima samo SAD), no EU-ove mjere zaštite trgovine čine samo 7,8 posto takvih mjera na snazi diljem svijeta, a odnose se na svega 0,21 posto uvoza.

Kada je riječ o provedbi mjera za zaštitu radnih mjesta na vlastitom državnom području, nijedan drugi trgovinski blok nije toliko suzdržan, što je posljedica ograničenja koja nameće postojeće zakonodavstvo.

Neophodna modernizacija instrumenata zaštite trgovine može se ostvariti brzim donošenjem prijedloga iznesenog 2013.

U posebnoj komunikaciji pod nazivom „Prema snažnoj trgovinskoj politici EU-a u interesu otvaranja novih radnih mjesta i rasta“ Komisija je objasnila i kako se nova antidampinška metodologija koju Komisija namjerava predložiti može koristiti u situacijama u kojima ne vladaju tržišni uvjeti, a pritom se u obzir uzimaju i predstojeće promjene pravnog okvira Svjetske trgovinske organizacije.

Pojedinosti

Datum objave
19. listopada 2016.
Autor
Predstavništvo u Hrvatskoj