Glavni sadržaj
Logotip Europske komisije
Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj
Novinski članak24. srpnja 2020.Predstavništvo u Hrvatskoj

Integracija migranata: Komisija pokreće javno savjetovanje i objavljuje poziv za stručnu skupinu za pitanja migranata

Komisija danas pokreće savjetovanje na razini EU-a da bi prikupila mišljenja o novim mjerama koje bi se mogle poduzeti na razini EU-a radi promicanja integracije i socijalnog uključivanja migranata i ljudi migrantskog podrijetla. Osim toga...

Integracija migranata: Komisija pokreće javno savjetovanje i objavljuje poziv za stručnu skupinu za pitanja migranata

Potpredsjednik za promicanje europskog načina života Margaritis Schinas izjavio je: Kad se ljudi presele u Europu, važno je da imaju ista prava i obveze kao svi drugi. Potreban im je pristup zdravstvenoj skrbi, stanovanju, obrazovanju i zapošljavanju da bi mogli potpuno ostvariti svoj potencijal. Integracija migranata u interesu je svih nas jer se njome promiču snažne i skladne zajednice te sprečavaju izolacija i segregacija. Ovim savjetovanjem i osnivanjem stručne skupine želimo potaknuti one na koje naše politike najviše utječu da se uključe u njihovo oblikovanje. To je dio našega europskog načina života.

Povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson rekla je: Kriza izazvana koronavirusom još je jednom pokazala koliko migranti i izbjeglice pridonose našim društvima. Međutim, mnogi od njih u Europi i dalje imaju poteškoća s pronalaženjem stana ili zaposlenja te pristupom obrazovanju ili zdravstvenoj skrbi. Moramo intenzivnije raditi na integraciji na razini EU-a. Pozivam sve dionike, osobito migrante, tražitelje azila i izbjeglice, da sudjeluju u savjetovanju kako bi nam pomogli u izradi budućih mjera za integraciju koje mogu poboljšati kvalitetu života i učiniti naša društva povezanijima i uključivijima.

U okviru savjetovanja i rada stručne skupine Komisija želi prikupiti informacije od različitih dionika, među kojima su nacionalna, regionalna i lokalna tijela, organizacije civilnog društva, socijalni i gospodarski partneri, poduzeća, pružatelji obrazovanja i osposobljavanja, akademska zajednica, kulturne i sportske organizacije, organizacije migranata i privatne osobe. Rezultati savjetovanja bit će uključeni u izradu akcijskog plana za integraciju i uključivanje, koji je najavljen u programu rada Komisije.

Javno savjetovanje bit će dostupno na svim službenim jezicima EU-a do 21. listopada 2020. Poziv na podnošenje prijava za članstvo u Komisijinoj stručnoj skupini za pitanja migranata bit će otvoren do 21. rujna.

Kontekst

Reguliranje migracija u Europu pozitivno utječe na naša društva, kulturu i gospodarstvo. Integracija i socijalna uključenost osoba migrantskog podrijetla neophodne su za kulturnu razmjenu i povezanost zajednice. Osim toga, pomažu u rješavanju problema nedostatka vještina i radne snage, a poboljšavaju i opće gospodarske rezultate. Trenutačno u EU-u previše migranata ne može naći posao, nema pristup obrazovanju i obrazovanju, a ograničena im je i socijalna interakcija unutar širih zajednica. Odgovarajuće javne politike mogle bi sve te probleme pretvoriti u prilike.

Za integracijske politike ponajprije su odgovorne države članice. Međutim, EU je uveo razne mjere kojima potiče i podupire nacionalna, regionalna i lokalna tijela te civilno društvo da rade na integraciji. To uključuje namjenska sredstva i instrumente za jačanje društvene i gospodarske kohezije u svim državama članicama. Komisija je 2016. pokrenula Akcijski plan za integraciju državljana trećih zemalja, koji je sadržavao pedeset mjera za promicanje integracije.

Komisija Ursule von der Leyen predložit će akcijski plan za integraciju i uključivanje, u čiju će izradu biti uključeni rezultati savjetovanja i rada stručne skupine.

Više informacija:

Javno savjetovanje o integraciji i uključenosti migranata i osoba migrantskog podrijetla

Poziv na podnošenje prijava za članstvo u Komisijinoj stručnoj skupini za pitanja migranata

Europske internetske stranice o integraciji

Pojedinosti

Datum objave
24. srpnja 2020.
Autor
Predstavništvo u Hrvatskoj