U 2019. 17,9 milijuna Europljana živjelo je u drugoj zemlji EU-a, u usporedbi sa 17,6 milijuna u prethodnoj godini. Zemlje odredišta za otprilike polovicu radno sposobnog stanovništva EU-a (46 %) bile su Njemačka i Ujedinjena Kraljevina, a dodatnih 28 % radnika nalazilo se u Francuskoj, Italiji i Španjolskoj. Rumunjska, Poljska, Italija, Portugal i Bugarska i dalje su među prvih pet matičnih zemalja. Glavni sektori u kojima su radili mobilni radnici u 2019. bili su proizvodnja te veleprodaja i maloprodaja.
Udio visokokvalificiranih osoba koje se sele u drugu zemlju EU-a s vremenom se povećao. U 2019. svaka treća osoba (34 %) koja se preselila unutar EU-28 bila je visokokvalificirana, u usporedbi sa svakom četvrtom u 2008. Gledajući dobne skupine u EU-u, izvješće pokazuje da će se osobe najvjerojatnije preseliti na početku karijere.
Među onima koji se namjeravaju preseliti 75 % osoba mlađe je od 35 godina. Mobilnost povratka također je vrlo važna: za svake tri osobe koje odlaze, dvije se vraćaju u svoju zemlju podrijetla. Budući da se ovo izvješće odnosi na podatke iz referentnog razdoblja od 2018. do 2019., uključena je mobilnost u Ujedinjenu Kraljevinu i iz nje. Više pojedinosti možete pronaći u Godišnjem izvješću o mobilnosti radne snage unutar EU-a za 2020. Glavni zaključci izvješća i infografika dostupni su u popratnom dokumentu o mobilnosti radne snage.
Pojedinosti
- Datum objave
- 8. siječnja 2021.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj