Završno izvješće koje je danas objavljeno poslužit će kao okvir za daljnje radnje koje će se poduzeti nakon sastanka na vrhu, a koje počinju sastankom Europskog vijeća u prosincu. Rasprave između šefova država ili vlada tijekom sastanka na vrhu pokazale su da postoje brojna zajednička stajališta o potrebi da se razvije jaka i opipljiva socijalna dimenzija u Europi. U budućnosti će suočavanje s izazovima tržišta rada te usredotočenost na gospodarski i socijalni razvoj biti ključni. Sastanak na vrhu bio je prvi dio rasprave o budućnosti Europe, kako je navedeno u Planu za ujedinjeniju, snažniju i demokratskiju Uniju predsjednika Junckera, i prva faza na putu prema sastanku čelnika EU-a u Sibiuu 9. svibnja 2019.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker izjavio je: Sastanak na vrhu o socijalnim pitanjima bio je ključan trenutak u raspravi o budućnosti Europe. Njime je poslana jasna poruka da se jača, demokratskija i pravednija Unija mora temeljiti na pravednom zapošljavanju, uključivom rastu i jednakim mogućnostima. S proglašenjem Europskog stupa socijalnih prava sve su institucije EU-a i svi čelnici preuzeli zajedničku odgovornost da stanu u obranu prava naših građana u svijetu koji se brzo mijenja.
Švedski premijer Stefan Löfven dodao je: Vrijeme je za ostvarivanje socijalne Europe. Moramo poboljšati uvjete života i rada građana te istovremeno povećati našu konkurentnost u okviru svjetskog gospodarstva.
Na sastanku na vrhu sudionici su ponovno potvrdili svoju zajedničku odgovornost za prevladavanje izazova s kojima se naša tržišta rada suočavaju na svim razinama. Europski parlament, Vijeće i Komisija na sastanku na vrhu proglasili su Europski stup socijalnih prava kao konkretan put za ostvarenje te zajedničke obveze. Sudionici sastanka na vrhu složili su se u duhu stupa da bi za ostvarenje potrebe za poticanjem konvergencije naših gospodarstava i društava bilo potrebno uložiti napore na svim razinama, pa bi ih stoga trebali uložiti i socijalni partneri. Potrebno je poduzeti i daljnje korake kako bi se poboljšao pristup tržištima rada i povećao broj zaposlenih muškaraca i žena, osigurali pravedni uvjeti zapošljavanja i rada te podržao prijelaz s jednog radnog mjesta na drugo ulaganjima u ljude, uzimajući u obzir raznolikost socijalnih tradicija diljem Europe.
Europsko vijeće će u prosincu nastaviti djelovati u smjeru koji je zacrtao sastanak na vrhu u Göteborgu, baveći se socijalnom dimenzijom u raspravama o budućnosti Europe. Kao sudomaćin sastanka na vrhu o socijalnim pitanjima, Europska komisija i dalje će davati svoj doprinos tim raspravama. Europski semestar za koordinaciju politika trebao bi biti glavni okvir za postizanje napretka u raspravama o socijalnoj dimenziji.
Pojedinosti
- Datum objave
- 28. studenoga 2017.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj