
Nakon izjave predsjednice Ursule von der Leyen i američkog predsjednika Joea Bidena povodom drugog globalnog sastanka na vrhu o bolesti COVID-19 Europska komisija i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi SAD-a potpisali su dogovor o jačanju suradnje u području pripravnosti i odgovora na prijetnje javnom zdravlju. To će Komisiji i SAD-u omogućiti suradnju u brojnim područjima radi zajedničkog rješavanja zdravstvenih kriza, što će pridonijeti uspostavi snažne globalne zdravstvene strukture.
Europska povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides izjavila je: Današnji prvi transatlantski dogovor o suradnji u području zdravstva važan je korak u našoj bliskoj suradnji s SAD-om u suzbijanju pandemije uzrokovane bolešću COVID-19. Zajedno dijelimo opće interese s ciljem kontrole i sprečavanja zaraznih bolesti u cijelom svijetu. Danas smo tu suradnju produbili kako bismo zajednički prepoznali prijetnje zdravlju, nabavili medicinske protumjere i pripremili se za prijetnje zdravlju. Kao što je to pokazala pandemija, udruživanjem snaga bolje ćemo se nositi s budućim zdravstvenim krizama i bolje zaštititi građane Europe i svijeta.
Xavier Becerra, tajnik Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi SAD-a, izjavio je: Ovim formalnim dogovorom jačamo suradnju s Europskom komisijom, što jasno pokazuje koliku važnost SAD pridaje suradnji na postizanju zajedničkih ciljeva u području pripravnosti i odgovora na pandemiju. On nam pruža mogućnost i da zajednički pomažemo drugim zemljama, i onima izvan Europske unije, u izgradnji kapaciteta za sprečavanje i otkrivanje prijetnji javnom zdravlju i odgovor na njih.
Transatlantski dogovor, koji je potpisan 19. svibnja u Berlinu, koordinirat će tijelo Europske komisije za pripravnost i odgovor na zdravstvene krize (HERA) te Glavna uprava za zdravlje i sigurnost hrane sa strane EU-a i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi sa strane SAD-a. U okviru tog dogovora Europska komisija i SAD surađivat će u području epidemioloških informacija i informacija o lancu opskrbe, istraživanja i inovacija te proizvodnje medicinske opreme, uključujući cjepiva i terapeutike. Olakšavanjem razmjene informacija, znanja i podataka smanjit će se dupliciranje i osigurati snažna sinergija u području pripravnosti i odgovora. Europska Komisija i SAD posebno će ojačati suradnju u sljedećim područjima:
- preispitivanje zajedničkih procjena prijetnji s ciljem utvrđivanja najmanje jedne najvažnije prijetnje javnom zdravlju godišnje na kojoj treba surađivati
- razmjena sigurnih podataka za globalni nadzor radi ranog otkrivanja novih prijetnji zdravlju
- podupiranje aktivnosti nabave, uključujući ocjenu platformi za cjepiva i razmjenu najboljih praksi u pogledu aranžmana za cjepiva
- koordiniranje potpore za istraživanje i razvoj inovativnih medicinskih protumjera
- pružanje potpore trećim zemljama u području pripravnosti i odgovora na prijetnje javnom zdravlju
- suzbijanje pogrešnih informacija i dezinformacija o prijetnjama zdravlju razmjenom dobre prakse i zajedničkim djelovanjima.
Kontekst
Ovaj administrativni dogovor rezultat je Programa SAD-a i EU-a za borbu protiv globalne pandemije, cijepljenje u cijelom svijetu, spašavanje života i izgradnju bolje globalne zdravstvene sigurnosti. Dio je zajedničkih mjera najavljenih u izjavi od 12. svibnja kojom se potvrđuje Zajednički program predsjednice von der Leyen i predsjednika Bidena prilikom drugog globalnog sastanka na vrhu o bolesti COVID-19. Taj dogovor dopunjuje i Zajedničku izjavu Sjedinjenih Američkih Država i Europske komisije o osnivanju zajedničke radne skupine za proizvodnju i lanac opskrbe u kontekstu pandemije bolesti COVID-19.
Dodatne informacije
Pojedinosti
- Datum objave
- 9. lipnja 2022.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj