Novi paket potpore sastojat će se od 330 milijuna eura za 22 države članice. Osim toga, države članice danas su odobrile paket potpore u iznosu od 100 milijuna eura za poljoprivrednike u Bugarskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj, koji je predstavljen 3. svibnja. Nekoliko drugih mjera, uključujući mogućnost viših predujmova, trebalo bi poduprijeti poljoprivrednike pogođene nepovoljnim klimatskim prilikama.
Poljoprivrednici iz EU-a iz Belgije, Češke, Danske, Njemačke, Estonije, Irske, Grčke, Španjolske, Francuske, Hrvatske, Italije, Cipra, Latvije, Litve, Luksemburga, Malte, Nizozemske, Austrije, Portugala, Slovenije, Finske i Švedske dobit će tu izvanrednu potporu u iznosu od 330 milijuna eura iz proračuna ZPP-a. Zemlje mogu dopuniti tu potporu EU-a do 200 % nacionalnim sredstvima. Države članice podijelile su s Komisijom procjene poteškoća s kojima se suočavaju njihovi poljoprivredni sektori. O mjeri će glasovati države članice na sljedećem sastanku odbora za zajedničku organizaciju poljoprivrednih tržišta.
Više pročitajte u članku na engleskom jeziku.
Poljoprivrednici su među prvima na koje će utjecati klimatska, gospodarska i geopolitička kriza. Unatoč problemima s likvidnošću i poteškoćama s kojima se suočavaju, posebno izraženima u određenim sektorima i državama članicama, poljoprivredni proizvođači iz EU-a svakodnevno rade na osiguravanju sigurnih i kvalitetnih prehrambenih proizvoda. Zaslužuju našu potporu i priznanje. Europska komisija danas ponovno povećava financijsku pomoć za potporu poljoprivrednicima u EU-u iz cijelog EU-a. Ta se potpora može dopuniti i nacionalnim sredstvima.
Janusz Wojciechowski, povjerenik za poljoprivredu - 26. lipnja 2023.
Pojedinosti
- Datum objave
- 26. lipnja 2023.
- Autor
- Predstavništvo u Hrvatskoj