U prostorijama Ministarstva rada i mirovinskoga sustava Republike Hrvatske je svečano otvoren i predstavljen Twinning projekt „Jačanje politike i kapaciteta za suzbijanje neprijavljenog rada“, financiran sredstvima Europske unije, kojeg zajednički provode Republika Slovačka, Savezna Republika Njemačka i Republika Hrvatska.
- diplomatsko predstavništvo
- petak 18. studenoga 2016., 12.00 (CET)
Praktične informacije
- Vrijeme
- petak 18. studenoga 2016., 12.00 (CET)
- Jezici
- hrvatski
Opis
SVEČANO PREDSTAVLJANJE TWINNING PROJEKTA
„Jačanje politike i kapaciteta za suzbijanje neprijavljenoga rada“
U prostorijama Ministarstva rada i mirovinskoga sustava Republike Hrvatske je svečano otvoren i predstavljen Twinning projekt „Jačanje politike i kapaciteta za suzbijanje neprijavljenog rada“, financiran sredstvima Europske unije, kojeg zajednički provode Republika Slovačka, Savezna Republika Njemačka i Republika Hrvatska.
Projekt je financiran sredstvima Europske unije u okviru programa IPA 2012. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.000.000,00 EUR. Predviđeno trajanje provedbe projekta je 18 mjeseci.
Cilj Twinning projekta je uspostavljanje učinkovitijeg sustava politika, mjera i kontrolnih mehanizama uz primjenu dobrih praksi koji će doprinijeti smanjenju stope neprijavljenoga rada i povećanju uplata doprinosa iz rada u Državni proračun Republike Hrvatske. Rezultati ovog projekta bit će od iznimnog značaja za građane Republike Hrvatske jer će podići razinu osviještenosti u pogledu prednosti prijavljenoga rada te ujedno u pozitivnom smislu utjecati na porezni moral građana.
Iskustva slovačkih i njemačkih partnera doprinijeti će jačanju kapaciteta Inspektorata rada, Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, te unaprijediti međuinstitucijsku suradnju kroz primjenu učinkovitih i raznovrsnih mjera u svrhu bolje konkurentnosti gospodarskih subjekata koji posluju u skladu sa propisima.
Ovom prigodom uzvanicima se obratila Karolina Ivanković, voditeljica projekta države korisnice i pomoćnica ministra rada i mirovinskoga sustava Republike Hrvatske, te naglasila „Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava ima izuzetno važnu zadaću preuzeti na sebe odgovornost i vodstvo u borbi protiv rada na crno. Završetak projekta neće, dakako, značiti i završetak borbe protiv ove negativne društvene pojave, već će se rad na rješavanju ovog kompleksnoga problema koji zahtjeva multidisciplinarni pristup nastaviti, kako bi se iznašla nova i učinkovita rješenja kako na dobrobit samih radnika tako i društva u cjelini.“
Politički izvjestitelj iz Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke, Arne Hartig u svom obraćanju je istaknuo da će iskustva koje kroz projekt donose njemački kolege u kombinaciji s predanim radom slovačkih kolega učiniti projekt uspješnim i to ne samo za Hrvatsku, već i za Twinning partnere, koji na taj način mogu prenijeti iskustva u svrhu poboljšanja rada vlastitih administrativnih tijela.
Gospodin Hans Josef Haas iz Središnje carinske uprave Ministarstva financija Savezne Republike Njemačke, naglasio je da izazovi problematike neprijavljenog rada nisu samo problem pojedinačnih država članica s obzirom da ih ne zaustavljaju granice. Prekogranična suradnja suočena je s izazovima uslijed različitosti u zakonodavnim okvirima i definicijama pojma neprijavljenog rada. Potvrdio je da će stručnjaci iz najmanje tri države članice razmijeniti dobre prakse te zajednički izraditi rješenja vezano uz suzbijanje neprijavljenog rada ne samo u državi korisnici projekta već i u svojim matičnim zemljama.
Gospodin Denis Redžepagić, politički izvjestitelj - zamjenik, iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, dodatno je naglasio da je ovo problem s kojim se moraju moći nositi sve države članice Unije, te je stoga Komisija, prepoznavši dimenzije problema uspostavila i zasebnu Platformu za rješavanje pitanja neprijavljenog rada koja bi u konačnici trebala dati učinkovite alate svim dionicima.